Alergolog w Opolu lek. med. Zbigniew Kurzyca, alergia, poradnia, astma, pediatra, alergolog, opole, alergie, poradnia alergologiczna, lekarz

Zaświadczenia dla lekarza POZ o leczeniu

Drodzy Pacjenci !

Często pada pytanie w moim gabinecie na temat możliwości kontynuowania leczenia u lekarza POZ, po ustaleniu rozpoznania u specjalisty nie tylko na wizycie NFZ ale też prywatnej.
W mojej Poradni każdy Pacjent po zakończonej wstępnej diagnostyce oraz w czasie wizyt kontrolnych wychodząc zawsze otrzymuje pisemną informację w formie pliku PDF na telefon, która jest jednocześnie informacją dla innych lekarzy, w tym lekarzy POZ o dalszym sposobie leczenia oraz ustalonym rozpoznaniu. 
Co MUSI się znajdować w takim zaświadczeniu?
- dane indentyfikacyjne Pacjenta ( Imie i Nazwisko, adres, pesel) 
- zalecenia dotyczące leczenia ( jakie nalezy stoswać leki oraz w jakich dawkach) 
- plan dalszego postępowania
- termin wizyty kontrolnej
- ustalone rozpoznanie choroby
Wszystkie te informacje znajdują się w otrzymanym zaświadczeniu. Jest z tym jednak problem. Tych zaświadczeń nie przekazujecie Państwo lekarzom POZ. 
Jak długo jest ważne takie zaświadczenie?(czyli jak długo lekarz POZ może np. wypisywać leki do kontynuacji leczenia? )
Odpowiedź: Zaświadczenie ważne jest do czasu wyznaczonej kontroli na zaświadczeniu. Po tym czasie lekarz POZ może odmówić kontynuacji leczenia.
Dlaczego? Ponieważ lekarz specjalista wyznaczając termin kontroli ma w tym określony cel / np. planować zmianę leczenia, zmianę stosowanych leków lub ich dawkowania, wykonanie niezbędnych badań kontrolnych uzasadniających dalsze stosowanie leków itp. Może kierować się też wytycznymi i standardami postępowania, które jasno określają, jak często lekarz powinien badać pacjenta w czasie stosownia określonej terapii w określonej chorobie. Lekarz POZ nie ma podstaw formalnych, do kontynuacji leczenia po upływie terminu zalecanej wizyty kontrolnej. Oczywiście, lekarz POZ jak każdy inna osoba posiadająca dyplom lekarza, może sam zlecić niezbędne badania i przejąć leczenie na podstawie własnych kompetencji i własnej odpowiedzialności za terapię, bez konsultacji z lekarzem specjalistą. Za swoje działania, ponosimy zawsze osobistą odpowiedzialność i żadne prawo nam tego nie ogranicza. Z drugiej strony, nikt nie może narzucić obowiązku prowadzienia diagnostyki i leczenia w dziedzinie, w której lekarz nie posiada odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Dlatego w praktyce, ginekolog nie operuje zaćmy, a endokrynolog złamanych kości. Najbezpieczniejsza sytuacja dla Pacjenta i lekarza jest wtedy, gdy dany problem diagnozuje i ustala leczenie na poziomie swoich kompetencji odpowiedni specjalista.   

Jeśli chodzi o pacjentów przyjmowanych w ramach wizyty prywatnej, wyjaśniam, że stanowisko NFZ w tej sprawie jest następujące: lekarz POZ na podstawie dobrze udokumentowanego zaświadczenia od lekarza nie będącego lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego ( LUZ) może kontynuować leczenie i zapisywać leki z odpowiednią refundacją.

Należy jednak pamiętać, że każdy lekarz, sam decyduje o sposobie leczenia swojego pacjenta i jakiekolwiek zaświadczenie, czy to wydane przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, czy w prywatnym gabinecie - może , ale nie musi być podstawą do kontynuowania terapii w sposób określony przez specjalistę. Oczywiście - podjęcie innych decyzji terapeutycznych wynika z "wolności" jaką daje nam wykonywanie zawodu w doborze metod diagnostycznych i podejmowanej terapii, nie zwalnia jednak z "odpowiedzialności" za podjęte decyzje. Każdy lekarz podejmuje je bardzo rozważnie mając na celu jedynie dobro pacjenta. Zdarza się, że lekarz POZ, mając nowe dane na temat stanu zdrowia swojego podopiecznego, musi podjąc odpowiednie decyzje w odpowienim czasie, być może inne niż te, ustalone wcześniej w gabinecie lekarza specjalisty. Proszę więc zachować wszelki rozsądek w negatywnej ocenie naszej współpracy (lekarz POZ-specjalista), a wszelkie wątpliwości wyjaśniać w gabinetach lekarskich, a nie forach internetowych :)))

 

Link do stanowiska NFZ w sprawie zaświadczeń od lekarzy nie będących LUZ 

 

 

ANKIETA

W tej chwili nie prowadzimy żadnej sondy
SPECJALISTYCZNA PRAKTYKA LEKARSKA Alergologia Dr Kurzyca, 45-759 Opole, ul. Wróblewskiego 38, tel. 508 239 009, rejestracja@poradnia-alergologiczna.pl
© 2006-2015