Skórne Testy Punktowe (SPT)
(...) Wśród pacjentów, a nawet niektórych lekarzy szeroko rozpowszechniony jest pogląd, że testy skórne powinny być wykonywane u starszych dzieci (tj. od 3-go lub 5-go roku życia). Tymczasem testy skórne powinny być wykonywane u wszystkich dzieci bez względu na ich wiek, u których występują ciężkie, stałe lub nawracające objawy „prawdopodobnie alergiczne” oraz u których wymagane jest przewlekłe leczenie profilaktyczne (...) (Alergia Astma Immunologia, 2004, 9(3), 117-127)
Na całym świecie - podstawą diagnostyki są punktowe testy skórne. Powyżej przytoczony tekst - jest oficjalnym stanowiskiem świata medycznego zajmującego się chorobami alergicznymi i rozwiewa wszelkie wątpliwości w tej kwestii. To - w jakim wieku wykonamy testy punktowe, zależy tylko od potrzeb, wywiadu i doświadczenia alergologa, który będzie wykonywał badanie. Wiek nie ma żadnego znaczenia. Teoretycznie jednak, rzadko wykonujemy takie badanie u dzieci poniżej 5 mż - ponieważ nie ma takiej uzasadnionej potrzeby. Zdarza się jednak wykonanie badania u 2-3 miesięcznego dziecka. Nie jest to nic nadzwyczajnego. Testy zakłada alergolog lub wyspecjalizowana pielęgniarka, do czego niezbędne jest odpowiednie pomieszczenie, testy standaryzowane przechowywane w odpowiednich warunkach, czas, cierpliwość i umiejętność pracy z dzieckiem (nie wykonujemy badania "na siłę"). U bardzo ruchliwych dzieci, lub w przypadku braku współpracy z rodzicami, testy zakładamy na plecach lub standardowo na przedramionach, ale po 3 minutach zbieramy "kropelki" i dziecko jest swobodne. Po 15-30 minutach alergolog odczytuje wynik testów i je interpretuje. Wbrew powszechnym opiniom, można stwierdzić, że badanie jest praktycznie odbierane tylko jako niemiły dotyk, a stres związany z badaniem u większości dzieci niewielki, o wiele mniejszy niż w czasie wkłuwania się do żyły, celem pobrani krwi. Z własnego ponad 30-letniego doświadczenia (pierwsze wykonane testy alergiczne latem 1983 roku) mogę powiedzieć, że 90% dzieci jest zainteresowana badaniem, siedzi grzecznie bo się nie nudzi i nie stanowi ono dla nich problemu.
Punktowe Testy Skórne ( SPT) - służą do potwierdzenia obecności w skórze pacjenta specyficznych immunoglobulin w klasie IgE, tzw. p/ciał wytwarzanych dla danego konkretnego antygenu, którym zawsze jest białko (roślinne lub zwierzęce). Obecność tych p/ciał - nie świadczy jeszcze o tym, że pacjent musi mieć objawy alergii. U osób zupełnie zdrowych, także można stwierdzić obecność przeciwciał w klasie IgE. Odpowiedź na to, czy p/ciała IgE obecne u człowieka wywołują już chorobę, można postawić dopiero po dokładnej analizie wywiadu, występowaniu określonych objawów chorobowych i zgodności ich występowania z okresem narażenia na działanie alergenu, reakcji na leki p/histaminowe, oraz czasem dopiero po przeprowadzeniu dodatkowych testów i badań - np. próby prowokacyjnej.